Szybkie prototypowanie

Inżynieria odwrotna

Eksploatacja maszyn i urządzeń sprawia, że ich części i podzespoły zużywają się co ostatecznie prowadzi do wyłączenia danego obiektu z dalszej eksploatacji. Najprostszą metodą naprawy w takiej sytuacji jest wymiana uszkodzonego elementu na nowy. Problem pojawia się w momencie, gdy pożądane komponenty nie są dostępne w handlu i brak jest dostępu do dokumentacji technicznej. Jest to problem często spotykany w przemyśle. Dotyczy głównie maszyn i narzędzi produkowanych jednostkowo jak np. maszyny specjalne, matryce, formy czy tłoczniki. W takich sytuacjach zastosowanie znajduje inżynieria odwrotna (reverse engineering).

Jest to proces, w którym na podstawie obiektu rzeczywistego tworzony jest jego model 3D. Metoda ta okazuje się być bardzo szybka i tania oraz pozwala na precyzyjne zeskanowanie uszkodzonego detalu, odtworzenie dokumentacji technicznej i ostatecznie wyprodukowanie zamiennika. Całość odbywa się poprzez odczytywanie współrzędnych kolejnych punktów detalu i zapisywanie w pamięci komputera.

Techniki związane z inżynierią odwrotną są więc wykorzystywane wszędzie tam, gdzie trzeba stworzyć model cyfrowy bądź dokumentację, dla obiektów które jej nie posiadają. Dotyczy to nie tylko odtwarzania elementów zużytych. Coraz częściej techniki te znajdują zastosowanie we wzornictwie przemysłowym, kiedy najpierw powstaje prototyp fizyczny obiektu – nierzadko przy użyciu narzędzi ręcznych – a dopiero po przeprowadzeniu testów tworzony jest model cyfrowy i dokumentacja techniczna umożliwiająca wdrożenie do produkcji.

 

Centrum Innowacyjnych Technologii dysponuje dwoma skanerami 3D:

  • skanerem światła zielonego – o dużej dokładności pomiaru sięgającej do 0,01 mm,
  • skanerem światła białego – do zastosowań medycznych, o czasie ekspozycji do 1,5 sekundy i możliwości odwzorowania kolorów skanowanego obiektu.

Komentarze są wyłączone.