Wytwarzanie przyrostowe

Wytwarzanie przyrostowe jest obecnie najszybciej rozwijającą się metodą wytwarzania. W przeciwieństwie do metod ubytkowych takich jak toczenie bądź frezowanie, proces ten pozwala na tworzenie skomplikowanych geometrii, niemożliwych do uzyskania poprzez obróbkę skrawaniem. Proces DMLS (Direct Metal Laser Sintering) polega na budowaniu części warstwa po warstwie, poprzez selektywne przetapianie proszku metalowego za pomocą promienia lasera. Dzięki temu możliwe jest wytworzenie np. struktur zawierających wewnątrz kanały chłodzące o niemal dowolnym ułożeniu. Również możliwe jest wytwarzanie podzespołów o zredukowanej masie poprzez zastosowanie wewnątrz rusztowań, zamiast litego materiału.

Urządzenie wytwarza elementy metalowe bezpośrednio z komputerowych modeli CAD w pełni automatycznie. Maszyna może działać zarówno z wykorzystaniem argonu jak i azotu jako gazów osłonowych, dzięki czemu możliwe jest korzystanie z szerokiego zakresu metali i stopów.

Ponadto CIT posiada dwa urządzenia wykorzystujące technologię FDM (Fused Deposition Modeling), pozwalające na wytwarzanie rzeczywistych modeli z tworzywa sztucznego ABS lub biodegradowalnego tworzywa PLA. Rozwiązanie to cechuje się szybkością i relatywnie niskimi kosztami zastosowania, a jednocześnie znacznie przyspiesza prace projektowe i proces prototypowania.

Komentarze są wyłączone.